BİRİM DETAY


AKUPUNKTUR - MEZOTERAPİ POLİKLİNİĞİ

Akupntur,Hastanenin Osmanbey Kampüsüne taşınmasıyla birlikte hastaların tedavisi konusunda çok ciddi yeniliklere imza attıklarını söyleyen Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hasan Karsen; “ Yaklaşık üç aydır hastanemiz yeni yerinde taşındı. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ramazan Taşaltın’ın destek ve yardımlarıyla birçok yeniliğe imza attık.

Bunlardan bazıları; Şanlıurfa’da ilk kez yapılan retina göz ameliyatı, kapalı kalp ameliyatı, ameliyat olmadan kalp kapağı değiştirildi ve son olarak da bugün Şanlıurfa’ya ilk Akupunktur polikliniği açtık. Şuana kadar Şanlıurfa’da mevcut olmayan bir polikliniği memleketimize kazandırdık. Şanlıurfa’da ilk kez bir hekim tarafından hastaya zarar vermeyecek bir şekilde hastalarımıza hizmet vermeye başladık. Bugüne kadar olduğu gibi halkımıza yenilikleri kazandırarak hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

AKUPUNKTUR, SİNİR SİSTEMİ ARACILIĞIYLA ORGANİZMANIN SAĞLIKLI ÇALIŞMASINI SAĞLAR

 

Akupunktur, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan tamamlayıcı tıbbi yöntemdir, diyerek bilgi veren Akapunktur Uzmanı Doç. Dr. Ali Erdal Güneş; “Akapunktur 5 bin yıldır uzak doğuda geleneksel tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Geleneksel uzak Doğu Tıbbına göre vücutta 12 çift meridyen ve 2 adet tek meridyen bulunmaktadır. Tedavi sırasında belli noktalara tedavi uygulayarak bu meridyenlerde dolaşan enerjinin(qi) düzenlenmesi sağlanır.

Vücut üzerinde tanımlanmış geleneksel akupunktur noktalarına iğne, nokta stimulatörü vb. uyaranlarla müdahale ederek sinir sistemi aracılığıyla organizmanın sağlıklı çalışmasını sağlar. İğneler altın, gümüş, çelik ten oluşabilir. Stimülatörler ise küçük akımlar vererek noktaların uyarılmasını sağlar. Vücut akupunkturunun yanında kulak akupunkturu da yapılmaktadır. Bazı iğneler vücutta seans süresince uygulanırken, kulak akupunkturundaki iğneler kulakta birkaç günlüğüne bırakılabilir” diye konuştu.

 

ŞANLIURFA’DA İLK KEZ HARRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ’NDE AKUPUNKTUR TEDAVİSİ UYGULANIYOR

 

Türkiye’de 1991 yılında Resmi Gazetede Akupunktur Yönetmeliğinin yayınlandığına dikkat çeken Doç. Dr. Güneş şöyle davam etti; “Ülkemizde sadece ‘Akupunktur Uygulama Belgesi’ olan hekimler uygulama yapabilmektedir. Şanlıurfa’da, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Akupunktur tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Modern yeni cihazlarla donatılan poliklinikte, Akupunktur nokta tespit cihazı, elektroakupunktur cihazı, altın ve çelik vücut-kulak iğneleri ile çeşitli hastalıkların tedavisi yapılmaktadır” dedi.
Tedavisi yapılan bazı hastalıklar şöyle; Baş ağrısı, migren, boyun, omuz, dirsek ağrıları, depresyon, huzursuzluk, kabızlık veya ishal, obezite, iştahsızlık gibi hastalıklarda tedaviye eklenerek etkin sonuçlar alınmaktadır dedi.

B Blok 2. KAT Çocuk Psikiyatri Polikliniği Yanı 

0414 344 44 44 /4780 

 

MEZOTERAPİ

 

Mezoterapi laboratuvar ortamında hazırlanmış çeşitli ilaçların deri ve katmanlarına çok sayıda ve küçük hacimde verilerek uygulana bir tedavi yöntemidir. İlk kez Dr Michael Pistor tarafından 1952 yılında deri üzerine prokain ilacını kullanarak uygulanmıştır. Az hacimde çok kez ve doğru yere felsefesiyle uygulanan bu tedavi 6 aydır Harran Üniversitesi GETAT merkezinde uygulanmaktadır.

 

Mezoterapi nerelerde kullanılmaktadır?

 

Yüz gençleştime (mesolift), saç dökülmeleri, sakal ve kaş dökülmeleri, güneş lekeleri, doğum lekeleri, sivilce lekeleri ve sivilce skarları, botoks ile kullanımı yaygındır ve kliniğimizde uygulanmaktadır.

 

Mezoterapi ilaçlarında ne tür ilaçlar bulunmaktadır?

 

Her endikasyona göre kokteyl içerikleri değişmektedir. Saç için Taurin, Glutatyon, Demir glukonat, Biotin, Pridoksin HCl, Tiamin HCl vb bulunurken deri rejuvenasyonu için Dimetilaminoetanol tartarat, Sodyum hyaluronat, Sodyum DNA, Sodyum hidroksit vb bulunmaktadır.

 

Mezoterapi ile birlikte yapılan uygulamalar nelerdir?

 

Saç ve yüz için yapılan uygulamalarda tedaviye PRP (Platelet rich plasma) ve GRP (Growth Factor Rich Plasma) uygulamaları eklenebilmektedir. Tedavinin etkinliğini artıran bu uygulamalar, kişinin kendi kanından hazırlanır. Santrifüj yöntemi ile hazırlandıktan sonra tekrar ilgili bölgeye küçük dozlarda verme esasına dayanır. Kliniğimizde bu uygulamaların hepsi yapılmaktadır.

 

Mezoterapi ve PRP uygulama yöntemleri nelerdir?

 

Kliniğimizde 30G çok ince uçlu ağrısız uygulamalar yapılmaktadır.  Hastane şartlarında steril uygulama koşullarına tamamen uyulmaktadır. Manuel PPP uygulama yapılabildiği gibi son model PİSTOR Eliance cihazımız ile tam otomatik  uygulamalar yapılabilmektedir.

 

Nasıl başvurabilirim?

 

0414 344 44 44 (4780) çevrildikten sonra poliklinik randevusu alınır. Randevu günü va saatinde hastanemiz B Blok 2. kat Çocuk Psikiyatri Polikliniği yanında bulunan merkezimize başvurulur. Gerekli muayene ve kontroller yaıldıktan sonra uygun hastalara tedavi planı yapılır.

 

Birim Doktorlarımız   
Dr.Öğr.Üys.Ali Erdal GÜNEŞ